Напевно, найнеприємніше, що може трапитися у дорозі, це складання інспектором ДАІ протоколу відносно водія. Проте законодавець дав йому достатньо прав, щоб той не залишився після зустрічі з даішником без грошей і водійського посвідчення. Найголовніша зброя, яку ще ніхто не відміняв, це звичайно суд.
Насамперед завжди потрібно спробувати оскаржити так звані «первинні документи». Саме на їх підставі виноситься ухвала про накладення адмінстягнення.
Зазначимо, що інспектори не люблять брати свідчення пасажирів, що сидять з водієм у машині. Мовляв, ваша дружина, мама або просто товариш зацікавлені у результаті справи. Безумовно, дружина і навіть теща у подібній ситуації на вашому боці. Проте ступінь їх зацікавленості і заангажованості, може визначити тільки суд. Справа у тому, що ст.272 КУпАП свідчить, що як свідок в адмінпроцесі може бути викликана будь-яка особа, якій відомі хоч якісь обставини, що підлягають встановленню у даній справі. Ідентична норма міститься і у Кримінально-процесуальному та Цивільно-процесуальному кодексах. Питання про сумлінність і чесність свідків може вирішити суд. Даішник же зобов'язаний вислухати і записати свідчення.
Так само і питання про винність водія може вирішити знову лише суд. Тому в протоколі обов'язково потрібно вказати «не винен» або «не згоден». До речі, наявність підпису у протоколі, щоб не стверджували співробітники ДАІ, не є визнанням провини, а лише підтверджує ознайомлення з матеріалами справи. Підписання протоколу не означає сліпої згоди водія з його змістом.
Потрібно враховувати, що після оформлення протоколу інспектором ДАІ у водія є всього десять днів, щоб подати скаргу, яка автоматично припиняє виконання будь-якої ухвали.
Скаргу потрібно відправити рекомендованим листом з повідомленням, а краще взагалі з'явитися до начальника районного ДАІ і вручити у приймальні або канцелярії, зажадавши зареєструвати, про що зробити відмітку на другому екземплярі скарги, який забрати з собою. Далі слід написати, що винним ви себе не визнаєте, провину вважаєте недоведеною, а ухвалу незаконною і необгрунтованою. Крім того, потрібно вказати, що докладна скарга буде подана після ознайомлення з усіма матеріалами справи вашим адвокатам.
Якщо начальник ДАІ відмовив у задоволенні скарги і залишив у силі ухвалу інспектора, потрібно звернутися до вищестоящого ДАІ (міста або області).
Суд приймає рішення про ухвалення заяви впродовж 10 днів з дня подачі. Протягом місяця призначається попереднє судове засідання. Судове слухання призначається впродовж 15 днів після завершення підготовки справи до розгляду. Розглядати справу суд має право в строк не більше двох місяців з дня відкриття провадження. У виняткових випадках суд може продовжити термін розгляду справи ще на один місяць.
Виграти суд з ДАІ реально. Скажімо, дуже часто водіям при складанні протоколу не надають ніякої юридичної допомоги. А, наприклад, фіксація перевищення швидкості «Візиром» давно не сприймається судом як достатній доказ такого порушення.