Державна санітарно-епідемічна служба Кіровоградської області нагадує населенню та гостям області кілька порад стосовно того, як уберегтися від харчових отруєнь.
Про це повідомила завідуюча відділенням гігієни харчування Кіровоградської обласної санепідстанції Олена Черненко.
«Продукти харчування є гарним середовищем для існування та розмноження патогенної мікрофлори і накопичення продуктів їх життєдіяльності. У продукти легко переходять токсичні речовини, які застосовуються для обробки сільськогосподарської продукції чи з’являються в процесі кулінарної обробки. Кількість харчових отруєнь різного походження різко збільшується з наступом теплої погоди, коли завдяки підвищеній температурі повітря утворюються ідеальні умови для розмноження багатьох збудників кишкових інфекцій.
Під час придбання продуктів харчування необхідно звертати увагу на зовнішній вигляд, колір, запах та упаковку в якій знаходиться харчовий продукт.
На упаковці повинна бути зазначена повна інформація про виробника, дату виготовлення та кінцевий термін придатності, назва нормативного документу, згідно якого виготовлена дана продукція, а також склад та енергетична цінність харчового продукту. Упаковка повинна бути цілою, не пошкодженою, без затертостей та вм’ятин, текст надрукований чітко та державною мовою.
Не варто купувати продукти, якщо на них не вказано дату виготовлення чи кінцевий термін реалізації, навіть якщо зовнішній вигляд у них не викликає ніяких сумнівів – це не є гарантією безпеки, так як на ранніх строках життєдіяльності мікроорганізмів змін може і не бути.
Причиною харчових отруєнь можуть стати мікроби роду сальмонел та стафілококів, дизентерійна паличка та інші збудники. Доволі широке розповсюдження цих захворювань як в нашій країні, так і в усьому світі є слідством підвищення ролі громадського харчування (кафе «швидких обідів», закусочні), централізованого виробництва харчових продуктів (кулінарні цехи по виготовленню салатів, холодних закусок, жарених м’ясних та рибних страв та інші), порушення гігієни (особистої гігієни, виробничої гігієни при приготуванні харчової продукції), забруднення навколишнього середовища.
Частіше за все інфекція проникає в кишковий тракт та розповсюджується з випорожненнями тварин або людини, що потрапляють на харчові продукти або на руки чи предмети, які стикаються з їжею. В повсякденному житті провідними факторами даної групи отруєнь є інфікування продуктів, зберігання їх в умовах підвищеної температури та недотримання термінів зберігання.
Протягом І кварталу поточного року захворюваність гастроентероколітами серед населення підвищилась на 3% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року (всього 436 випадків гострих кишкових розладів). Середньообласний показник захворюваності за 2010 рік залишається на 12,7% вищим середньостатистичного по країні. Високі рівні захворюваності зареєстровані в містах Кіровограді, Олександрії, Знам”янці, Світловодську, Долинському і Новомиргородському районах.
Захворюваність серед дітей знизилась на 7,6%, однак обласний показник захворюваності серед дітей до 17 років також перевищує середній по країні за 2010 рік – на 20%.
Як і в попередні роки, найбільш ураженою віковою групою залишаються діти молодшої вікової групи. Захворюваність дітей цієї вікової групи в 3 рази перевищує рівень загальної дитячої захворюваності. Захворюваність сальмонельозами серед населення області знизилась на 21%.
Серед шляхів передачі збудника переважав харчовий – 86,5%, а серед факторів переважно м’ясопродукти – 60%, яйця птиці – 30,4%. Випадків дизентерії в 2011 році не зареєстровано. Реєструються випадки гепатиту А. Їх кількість зросла на 36% в порівнянні з І кварталом минулого року (всього випадків в 2011 році – 14).
Деякі правила придбання та зберігання харчових продуктів:
- не купуйте овочі та фрукти з м’якими та потемнілими місцями, зморщеною шкіркою, так як вони залежані та не свіжі. - зелень і особливо ніжні фрукти та овочі необхідно зберігати у спеціальних дихаючих контейнерах. - молочні продукти необхідно зберігати у холодильнику і використати до кінця терміну придатності. - купуйте тільки ретельно упаковані м’ясні вироби з проставленим терміном придатності. - м’ясні вироби у вакуумній упаковці може зберігатись декілька тижнів, а при відкритті біля 4 діб. - свіже м’ясо може зберігатись у холодильнику не втративши свіжості 3-4 доби, а птиця – 2 доби. - при купівлі заморожених фруктів та овочів прощупайте пакет у якому вони зберігаються, у ньому не повинно бути комків, овочі мають бути розсипчасті, в кутах пакету не повинно бути кристалів льоду. - якщо ви принесли свіжу рибу і не збираєтесь її готувати відразу, можете покласти її у велику ємність і засипати її льодом. - при заморожуванні риби у домашніх умовах текстура риби змінюється, тому краще не тримати заморожену рибу у морозильнику тривалий час. - дотримуйтесь температурних режимів обробки свіжого м’яса та риби. - не вживайте немиті фрукти та овочі», - сказано в інформації Черненко.
|