Чотири роки тому у Кіровограді було 170 стихійних смітників. На сьогодні залишилося 40.
– Без великих фінансових витрат сьогодні реально ліквідувати ще п’ять, для того, аби прибрати решту, потрібні значні кошти, – пояснює начальник спецінспекції Кіровоградської міської ради Віктор Іванов. – Як правило, вони розміщуються у ярах, для вивезення сміття потрібно залучити техніку, працівників комунальних підприємств. Найбільші такі смітники – на Солдатських ставках, біля гаражного кооперативу, що на березі Біянки, на вулиці Мурманській, а також на території трьох колишніх піонерських таборів, що викупили у приватну власність. До слова, деякі із цих звалищ – зі «стажем» по тридцять-сорок років. Однак і з цими звалищами, я впевнений, спільними зусиллями ми впораємося.
Один із основних чинників, що дозволили активізувати роботу з ліквідації стихійних смітників, – це налагодження регулярного вивезення сміття із приватного сектору. Не всі ж мешканці викидають сміття деінде через те, що некультурні, – у частини раніше просто не було альтернативи. Відіграло свою роль і запровадження нетрадиційних способів «вистежування» неохайних громадян. Ваша газета уже розповідала про те, що ми наловчилися «брати слід» порушників правил благоустрою – по квитанціях, в яких є певні координати, навіть щоденниках і зошитах. А нещодавно ще й налагодили співпрацю з державтоінспекцією. Помітили машину, з якої викинули сміття, повідомили в ДАІ номер, а згодом уже знаємо її власника. Влаштовуємо й засідки з відеозйомкою. Тим, кого впіймали на гарячому, повертаємо сміття назад – викидаємо його просто у двір або під ворота. Причому повертаємо з лихвою. Нехай відчують, як воно – прибирати сміття за іншими.
А як у них?
Сингапур – країна, де покарання за викинуте сміття дуже суворе. Так, якщо сміття полетіло на підлогу або повз урни, доведеться заплатити штраф 500 доларів, а за повторні порушення винуватця можуть навіть посадити до в’язниці.
У Римі також введені штрафи за сміття, викинуте у невстановленому місці. Якщо ви кинули його на тротуар, доведеться заплатити від 25 до 154 євро, штраф до 300 євро заплатять ті, хто викинув відходи, попередньо не відсортувавши його (скло, папір, залізо).
У Німеччині на зміну звичного для нас лозунгу «Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять» прийшов інший: «Чисто там, де за сміття штрафують». Кинув сміття на підлогу – 30 євро. У Великобританії жительку невеличкого міста оштрафували на 350 євро за винос сміття у неналежний час, до того ж довелося оплатити моральну шкоду, завдану сусідам.
Англійця оштрафували на 300 євро, оскільки його бак зі сміттям виявився переповненим і не закривався. У Білорусі штраф за викинуте на вулиці сміття становить 50 доларів.