Під кінець липня кількість захворювань на гострі кишкові інфекції в Кіровограді збільшилася з 20 до 40 на тиждень. Цей показник не перевищує середньостатистичні дані попередніх років, однак свідчать про те, що спека у поєднанні з недотриманням санітарно-гігієнічних норм робить свою справу. В основному причиною захворювань є молочні, м’ясні, рибні продукти, які зберігалися в домашних умовах, а також сирі яйця, овочі, фрукти та кондитерські вироби, придбані на стихійних ринках.
– Навесні та влітку стихійних ринків завжди більшає, - коментує ситуацію «ВГ» головний лікар Кіровоградської міської санепідстанції Іван Касьяненко. – Цьому сприяє не лише соціально-економічне становище в країні, а й те, що мешканці самі створюють попит на цю продукцію. При цьому вони не враховують, що невідомо, в яких умовах виготовлені продукти, де і як довго зберігалися, транспортувалися, що продають їх з-землі, припадаючи пилом, брудом, що продавці не проходять медичний огляд, а значить немає впевненості в тому, що вони здорові, а санепідслужба не має навіть права перевіряти якість товарів, що реалізується на «стихійках». Не треба ризикувати – краще обходьте стихійні ринки десятою дорогою, адже зекономлені гроші все одно потім доведеться витратити на лікування.
Іван Касьяненко нагадав також, що першого червня він видав постанову про заборону реалізації салатів у заправленому вигляді в торговельних закладах та об’єктах громадського харчування. З метою контролю санітарного стану та якості продукції практично всі заклади,де реалізуються кулінарні вироби, постійно перевіряються. Керівникам навчальних закладів рекомендовано заборонити надавати в оренду приміщення їдалень для проведення святкових застіль, також категорично заборонено при проведенні масових заходів використання продуктів, виготовлених в домашніх умовах.
Головний державний санітарний лікар міста Іван Касьяненко звернув увагу й на те, що на тих же стихійних ринках продаються і дикорослі гриби. Про них узагалі забудьте – не купуйте і не збирайте, замініть їх краще штучно вирощеними печерицями, що зараз продають ледь не в кожному магазині. Вчіться на чужих помилках. Лише в липні нинішнього року до лікарень з діагнозом отруєння потрапило сім кіровоградців віком від 24 до 74 років. Дикорослі гриби збирали в районі Лелеківки, селищ Гірничого та Молодіжного. Постійно також потрапляють на отруйні гриби ті, хто полює на них у районі радгоспу «Тюльпан», аеропорту, обласної лікарні.
На запитання, чи є ризик виникнення холери в Кіровограді, Іван Касьяненко відповів, що, починаючи з першого червня, постійно здійснюється моніторинг води на наявність холерних вібріонів у трьох точках – в районі дитячого пляжу на Ковалівці, на Олексіївці з річки Сугоклеї, а також на Новомиколаївському пляжі. Відібрано 15 проб, усі негативні за виключенням однієї – з Новомиколаївського пляжу, де виявлено холероподібний вібріон. Водночас, зазначив головний державний санітарний лікар Кіровограда, холероподібний вібріон – не холерний, він не викликає захворювання на холеру, але його наявність свідчить про сильне забруднення річкової води. Крім того, всі хворі на гострі кишкові інфекції з тяжким перебігом хвороби, в тому числі й люди без постійного місця проживання, ті, хто веде асоціальний спосіб життя, обстежуються на холеру. Усього обстежено 26 осіб, результати негативні.