Американський білий метелик
Відомо, що літо - час активного літа американського білого метелика - цього шкідника, який ушкоджує до 250 порід плодових і декоративних дерев і чагарників.
Метелик літає, як правило, в нічний час (тому має мало ворогів), переміщається вона на невеликі відстані і відкладає яйця близько від місця виведення. Гусениця американської метелики в садах Краснодарського краю найчастіше з'являється двічі: у травні - червні і серпні - вересні.
В інших регіонах країни гусениця цієї метелики з'являється в садах в інші терміни. Та й цикли розвитку шкідника інші в залежності від температурного режиму. У нас перший виводок з'являється при середньодобовій температурі вище плюс 15 °.
У перші дні життя, після того як метелик відкладе яйця на листі дерева, ті темніють і згортаються. У цей період боротися з метеликом дуже просто - треба видаляти уражені листя і гілочки з личинками.
Відроджені, гусениці через кілька днів починають поїдати листя, тим самим виявляючи себе, але зібрати їх дуже важко. Зручніше їх видаляти в прохолодні ночі або після дощу, коли вони збираються в щільні купки або гнізда. Пізніше гусениці розповзаються по дереву, і вести боротьбу з ними можна практично вже тільки хімічними засобами, що дуже небажано.
Гусениця американського білого метелика
Я хочу запропонувати новий простий і нешкідливий спосіб боротьби з гусеницею американського білого метеликавизнаний Державної науково-технічною експертизою винаходом. Застосовую його протягом ряду років на своєму садовій ділянці. Якщо хочете використовувати мій досвід, то візьміть стандартні металеві бочки ємністю 200 л кожна і розмістіть їх на відстані 10 м одна від одної. Заповніть бочки водою і зверху помістіть на краю горловини відрізки гумових шлангів чорних довжиною 1,2 - 1,5 м, по 5 штук на бочку.
Бочки повинні стояти на землі, щоб «заходити» гусеницях було зручно. У спекотну погоду вони повзуть до бочках, що залучаються, очевидно, посиленим випаровуванням вологи, піднімаються на них, а потім у пошуках оптимальних для лялькування місць направляються за шлангах і проникають всередину. Там вони найчастіше на третій день і в лялечку.
Присутніх гусениць і лялечок легко видалити зі шланга, набираючи в нього воду і вимиваючи їх в окреме відро. Потім їх знищіть. За 3 - 4 дні в кожному шлангу збирається кілька десятків гусениць і лялечок, а загальна їх кількість може скласти кілька сотень.
Протягом літнього сезону мені вдається на своїй ділянці в 600 м 2 за допомогою трьох бочок знищити сотні і навіть тисячі гусениць і личинок у залежності від того, скільки їх в саду. Досвід ряду років показав, що можна зібрати майже повністю всіх гусениць на відстані більше 10 м від бочок, але найбільш ефективна така міра, якщо розставляти бочки безпосередньо під деревами.
Бажано цей спосіб вилову застосувати на всіх дачних і присадибних ділянках. Бочки будуть використані двояко: для накопичення води і відлову гусениць.
Було б цікаво дізнатися про ефективність застосування нашого способу в інших зонах країни, де зустрічається американський білий метелик.
В. Баша