Відповідно до Податкового кодексу України, граничний термін подання громадянами декларацій про доходи продовжено до 1 травня, про це на прес-конференції розповів заступник голови ДПА в області О.Подлісний. Але враховуючи, що останній день подання прийняття декларації припадає на вихідний, то декларації прийматимуться й 3 травня.
Частина податків, яка має повертатися людині з бюджету тепер називається податкова знижка (раніше податковий кредит). Перелік витрат, які можна задекларувати на податкову знижку розширено. До них належать кошти пов’язані з переобладнанням транспортного засобу на інші види палива, на будівництво житла, у тому числі на погашення житлового кредиту. Податкову знижку можуть одержати і й особи, які відмовилися від одержання ідентифікаційного номера через релігійні переконання.
Податківці ретельніше контролюють декларування доходів від продажу транспортних засобів та здавання житла в оренду. Скажімо, штраф за ухилення від декларування доходів від здачі квартири спочатку становить 170 грн., при повторних випадках – 510 грн. До того ж такий громадяни має сплатити 15% податку на одержані ним доходи та ще 25% від донарахованої суми у вигляді штрафних санкцій.
За словами, О.Полісного доброзичливі сусіди самі повідомляють податківцям про те, що люди здають житло. Якщо у Німеччині за такі повідомлення платять гроші, то в нас найкращим стимулом є бажання насолити сусідові. Виявити здавача житла податківці також можуть через об’яви у газетах оголошень та шляхом звичайного опитування сусідів, представившись одним з шукачів квартир.
Але квартироздавачам не обов’язково чекати декларування. Вони мають зареєструватися у податковій інспекції за місцем проживання. Для цього потрібно пред’явити паспорт, ідентифікаційний код та договір оренди житла. Якщо цей договір оформлений на строк більше трьох років, то його спочатку потрібно завірити у нотаріуса. Якщо – на менший термін, то достатньо реєстрації у ЖЕКу. Податок у розмірі 15% сплачується раз на квартал протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу.
Якщо орендодавець приховує реальний розмір одержання доходів від здавання житла, то існує спеціальна методика визначення мінімальної суми орендного платежу, виходячи з мінімальної вартості оренди одного квадратного метра площі та місця розташування житла.
Довести ж точну суму плати за здавану квартиру податківцям непросто. Для цього потрібні показання наймача, завірені його підписом. Якщо ж таких документів немає, то громадян просто лякають. Та й господарі квартири часто попереджають мешканців, аби вони представлялися родичами хазяїна, які живуть в нього безкоштовно.